Dostihový sport

Dostihový sport má v jezdeckém sportu své vyhraněné místo. Pro majitele koní a trenéry představuje dostihový sport velmi seriózní činnost, neboť ošetřování, trénink, ustájení a přeprava dostihových koní jsou finančně velmi nákladné.

 

Klusácký sport

            Klusácké dostihy původně vznikly v Nizozemsku. Již v 16. století se během různých trhů a oslav závodilo v klusu na krátkých tratích. Závodilo se pod sedlem na domácích koních, které můžeme přirovnat k dnešnímu frískému koni. Dnes jsou klusácké dostihy v sulce mezinárodním vrcholovým sportem. Účastníci, diváci a další milovníci tohoto sportu se celý rok sjíždějí do velkých klusáckých center nebo do menších sezónních závodišť.

Klusácké dostihy

V klusáckých dostizích jde o rychlosti koně v klusu. Kůň je zapřažen v sulce a dostih se běhá na speciální klusácké dráze. Jednoho dostihu se může účastnit maximálně šestnáct koní. Klusácké dostihy se většinou konají na tratích dlouhých 1600 až3400 m. Cválat v klusáckém dostihu není povoleno. Specialitou tohoto odvětví jezdeckého sportu jsou klusácké závody pod sedlem.

klusaci

Cvalové dostihy

            Kolébkou cvalových dostihů je malé městečko v anglickém Suffolku zvané Newmarket. Kromě vynikajících tréninkových středisek zde nejdeme i mnoho chovatelů, kteří pravidelně dodávají dostihové vítěze a výborné plemeníky. Stejně jako v některých částech Irska, je zde ideální prostředí pro chov a výcvik mladých plnokrevných koní, kteří se často exportují do mnoha zemí.

cvalove

Dostih

Ve cvalových dostizích závodí angličtí nebo arabští plnokrevníci v rychlosti na určitou vzdálenost. V jejich sedle sedí jezdec (žokej), který koně vede v dostihu a diktuje mu tempo. Dostihy se běhají převážně na travnatých dostihových drahách. Délka tratí v dostihu bývá různá a pohybuje se od minimálně1000 mdo maximálně3600 m. Ve Spojených státech Amerických se konají i speciální dostihy pro mimochodníky.

Steeplechase

Steeplechase je  překážkový dostih při kterém koně překonávají různé skoky. Překážky jsou většinou přírodní (živé ploty, vodní příkopy) nebo umělé. Stupeň jejich obtížnosti je velmi rozdílný. Nejtěžším překážkovým dostihem světa je Velká národní v Liverpoolu v Anglii. Druhým je naše Velká pardubická.

steeplechase

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>